Delivery of meal kits is perfect for busy parents, professionals, or those who do not like the idea of going to the store to shop. A meal kit delivery service will provide you with recipes and ideas for food items and deliver them to your residence weekly.

Many delivery services offer meals. Each business is unique in its interpretation of the concept. There are many options available, including vegetarian, Mediterranean, and family-friendly alternatives. It’s a challenge to select the one that is best for you.

We’ve put together an inventory of the top 8 meal delivery sarma recept kulinarika services so that it is easy for customers to choose. Get your chef’s hat on and prepare to enjoy dinner.

Purple Carrot

Purple Carrot is a subscription-based meal delivery service which uses 100% plant-based ingredients. It is easy to cook vegan dishes at home with Purple Carrot. Each box offers you the chance to try new recipes. Every box comes with simple-to-follow instructions, fresh, high-quality ingredients, and precisely proportioned recipes. Purple Carrot’s weekly menu includes various delicious plant-based dishes, including breakfast as well as lunch, dinner and snacks. These meals can be more complex and last about 45 minutes.

Prices can differ depending on how often you eat them and how many times per week. Prices start at

Plan for 2 persons with 3 meals a day. $11.99 per portion ($71.94 per week).

4 person plan: $9.99 per portion (119.88 per semaine)

Sun Basket

Sun Basket delivers fresh, organic and sustainable, USDA-certified ingredients right to your doorstep. Customers with dietary restrictions such as gluten-free, low-carb diabetic-friendly or vegetarian, vegan and paleo can receive assistance from the company. Sun Basket provides a range of meals as well as breakfast as well as lunch and snacks to help you complete your day (for an additional cost).

You can also make donations to Feeding America and local food banks.

Prices can vary based on how many meals are ordered. These prices range from:

Two people can plan a meal that eat 2 meals per week: $12.99 each ($51.96 total each week).

4 person plan, 4 recipes per week: $10.99

Blue Apron

Blue Apron’s chef-designed recipes include Mediterranean-inspired meals, one-pan meals, and classic dishes. Blue Apron uses only responsibly-sourced high-quality ingredients, such as fresh produce, sustainable seafood , and distinctive spice blends. You’ll be pleased to find out that some of their recipes contain Beyond Meat protein if you like this new trend. The dishes take between 25 to 45 minutes to prepare and cook. They are then changed each week. They contain 500-800 calories per portion.

Alert! Now you can order wine bottles with your purchase. Cheers!

Prices can vary based on the quantity of items ordered and start at

2-person plan with 2 meals each week, $9.99/meal (47.95 weekly total).

Plan for 4 people, 4 meals weekly, $7.49 each ($119.84 total).

Hello Fresh

Hello Fresh is America’s largest meal-kit provider. These kits are simple to follow and include clear nutritional information and high-quality ingredients that are sourced from farms. They also offer convenient meals which can be put in the fridge. This is great for people with limited kitchen appliances! Hello Fresh is different in that they have a registered dietitian in-house that will help them in creating all of their food items. You can also find detailed nutrition information on their website as well as recipe cards.

Prices will differ based on the number of items you purchase. Prices start at

Plan for two people with 3 meals per week: $8.99 (53.94 for the entire week).

For four people, plan for three meals per week at $7.49 per person (89.88 total weekly).

Home Chef

With Home Chef’s Fresh and easy meal plan, home cooking can be made much easier. The meals are pre-prepared and ready to cook. I’m signing for the service! You can make fast meals by using various meal options, including slow cooker food, ready-to-eat dishes, or even salads that can be eaten at dinner. The recipe cards include information on wine and beer pairings as well as calories, fats , and fiber.

Prices will differ based on how many items you order. Prices begin at:

For two people, budget for $9.98/meal (39.89 per week for the entire week).

6 person plan: $9.95 per week, 6 recipes (total $358.20/week)